od roku
1993


MATERIÁL/ Druhy močových konkrementů

Druhy močových konkrementů
Apatit
Brushit
Cystin
Kyselina močová
Kyselina močová dihydrát
Močan amonný
Močan sodný
Struvit
Whewellit
Weddellit
Whitlockit
Monetit
Oktakalciumfosfát
Xantin
DHA
Protein
Močan draselný
Kalcit
Vaterit
Aragonit
Sádrovec
Tridymit
Ojedinělé
Lékové kameny
Žlučové kameny
Časté artefakty

MOČAN SODNÝ

Abstrakt

Močan sodný je méně častou složkou močových konkrementů. Obvykle se vyskytuje jako příměs kamenů z kyseliny močové a whewellitu. Může tvořit také samostatné kameny. Stébelnaté krystaly se skládají do radiálně paprsčitých agregátů. Kaménky mají bílou barvu, jsou drobné, měkké a porézní.

Terminologie

  • Močan sodný-monohydrát
  • NaC5H3N4O3.H2O
  • zkratka MS

Synonyma

  • Urát sodný
  • nátriumurát

Vzhled

Močan sodný vytváří jehlicovité nebo lištovité krystaly, které srůstají do radiálně paprsčitých agregátů. Může být bílý, žlutobílý nebo krémově bílý. Lesk je hedvábný.

Výskyt

Tvoří 0,02 % močových konkrementů. U psů se vyskytuje v 0,2 %, u koček není popisován.OSN-S OSN-E Krystaly močanu sodného se v močovém sedimentu vyskytují zřídka. (Rozpustnost ve vodě při 37 °C roste od kyseliny močové (0,0064 %) přes močan amonný (0,0541 %), močan sodný (0,1408 %) k močanu draselnému (0,2487 %). Kameny vznikají ve slabě kyselé moči (pH nad 6,5) za současné hyperurikosurie. Přispívá také stáza moče. Různé druhy urátů se mohou také vyskytovat u alkalizační terapie kamenů z KM.

Typy konkrementů

I. Monominerální kameny (až 3 mm) jsou tvořené štětičkou jemných bílých radiálně uspořádaných jehlicovitých krystalů s hedvábným leskem a geometrickým středem. Na rozdíl od brushitu je velmi měkký a významně se liší v optických charakteristikách.

II. Typický agregát krystalů MS se vyskytuje někdy na dně papilární jamky u kamenů z whewellitu vzniklých na ledvinné papile.

III. Často se objevuje v poréznějších kamenech z KM nebo v paragenezi s KM a WH, kde jeho bílé jehlicovité agregáty vyplňují dutinky, zvláště na styku vrstev KM a WH.

IV. Tvoří centrálně umístěná jádra kamenů z KM nebo WH.


Obrázky


Drobné jehličkovité krystaly močanu sodného v polarizačním mikroskopu,zrnkový preparát, zvětšeno 360x.
Zvětšeno 360x

Stébelnaté agregáty močanu sodného, které se nalézají v krystalizačním jádru whewellitového kamene. Jádro leží na povrchu v papilární jamce. Elektronový mikroskop.
Zvětšeno 55x

Detail z předchozího obrázku.
Zvětšeno 150x

Kulovitý agregát krystalů z močanu sodného. Elektronový mikroskop.
Zvětšeno 180x

Detail z předchozího obrázku.
Zvětšeno 550x

Tabulkovitý habitus krystalů močanu sodného.
Zvětšeno 1000x
koristkova.tamara@aeskulab.cz Calculi 2004 by bb
Laboratoř Calculi je součástí skupiny AeskuLab.